
O wojnie i strategii
Pobierz e-booka za darmo !
W zamian za to przekaż
Weteranom symboliczną złotówkę.
WOJNA
- współczesne oblicze
Mariusz Fryc
Niestety „wojna nie stała się reliktem przeszłości”, a kantowski wieczny pokój wciąż pozostaje niedoścignionym ideałem w życiu państwa i społeczeństw. Wojna w dalszym ciągu pozostając „prawdziwym narzędziem polityki”, nieprzerwanie trwa i niczym „kameleon” upodabnia się do nowych uwarunkowań, jakie tworzą dzisiejsze siły przeobrażające postindustrialną cywilizację. Dlatego też wydaje się rzeczą konieczną refleksją objąć takie zagadnienia jak:
-
dlaczego dotychczasowy paradygmat myślenia o wojnie musi ulec zmianie?
-
dlaczego na tak wielką skalę upowszechniła się dziś wojna prewencyjna
i asymetryczna? -
jak wielki wpływ ma obecnie walka w sferze informacyjnej i wirtualnej na rezultat wojen?
To tylko nieliczne problemy, które składają się na syntezę współczesnej myśli o wojnie, tak ważnej przecież dla państwa oraz narodowego i międzynarodowego bezpieczeństwa.
Szczególną wartością tej pracy jest wyłowienie z morza niezliczonej liczby pojawiających się na przełomie XX i XXI wieku publikacji – i zawartych w nich spostrzeżeń, poglądów, koncepcji i teorii – tych nurtów, które są najbardziej charakterystyczne i najlepiej umotywowane i są w pełni reprezentatywne dla ery postindustrialnej, zdominowanej następstwami globalizacji i rewolucji informacyjnej. Wszystkie najważniejsze nowe podejścia do zjawiska wojny zostały w tym zbiorze uwzględnione i ze sobą zestawione, wraz z próbą ich systematyzacji.
prof. dr hab. Stanisław Koziej
Opracowanie to należy do co najmniej połowy najlepszych znanych mi wydanych w okresie kilku ostatnich lat prac poświęconych problematyce współczesnych wojen i wojny w ogóle. Za szczególny jej walor uważam umiejętne połączenie studiów podstawowych z użytecznością właściwą badaniom stosowanym. Praca ta jednocześnie uczy popularyzuje oraz rozwija teorię naukową.
dr hab. Cezary Rutkowski